Przedszkole to niekończąca się moc gier i zabaw dla dzieci. Warto więc prześledzić te zabawy, które od lat są najpopularniejsze i sprawiające dzieciom najwięcej radości. Są to zabawy które każda pani przedszkolanka musi znać oraz wykorzystywać tą wiedzę podczas opieki nad dziećmi. Pora na opis kilku najpopularniejszych gier i zabaw.

- Studnia - Gra ta polega na tym że jedno z dzieci siada w środku utworzonego przez pozostałe dzieci koła. Dziecko siedzące w środku woła "Wpadłem do studni", pozostałe dzieci odpowiadają pytaniem "na ile metrów?", Dziecko w środku odpowiada np. 5. Pozostałe dzieci znów pytają "A kto ma Cię wyciągnąć?". Dziecko w środku podaje imię jednego z pozostałych dzieci siedzących w kółku a następnie osoba ta pociąga za rękę dziecko w studni tyle razy, na jakiej głębokości znajduje się w studni dziecko będące w środku.

- Jeż - Zabawa ta polega na tym że jedno dziecko siada w środku kółka utworzonego przez pozostałe dzieci. Dzieci w kółku śpiewają "Na dywanie siedzi jeż, co on robi to my też". Następnie dziecko w środku, w zabawie zwane jeżem, pokazuje pewne czynności a reszta dzieci naśladuje go pokazując dokładnie to co on.

- Jedna nóżka - Jedno z dzieci znajdujące się w środku utworzonego przez pozostałe dzieci kółka, skacze na jednaj nodze. Dzieci śpiewają piosenkę a osoba znajdująca się w środku wybiera spośród pozostałych dzieci jedną, która go zmieni i wyręczy podczas skakania na jednaj nodze.

Detektyw i usypiacz - Pani przedszkolanka wybiera jedno dziecko które na moment opuszcza salę stając się detektywem. Jedno z pozostałych dzieci staje się usypiaczem, którego zadaniem jest usypianie pozostałych dzieci za pomocą mrugnięcia okiem. Zadaniem detektywa jest odgadnięcie kto jest usypiaczem.

To tylko kilka z najpopularniejszych gier i zabaw wykorzystywanych w przedszkolu. Większość z tych zabaw niesie ze sobą nowe wiadomości oraz umiejętności. Zabawy przedszkolne to zajęcia w które dzieci uwielbiają się bawić. Wszystkie te zabawy nazywane są tzw. zabawami dywanowymi.