A Pani wie co dzieje się w tym niepublicznym przedszkolu….?

  • 0 comments
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Już od samego tylko tego pytania cierpnie skóra. Czy urzędnik związany z oświatą (Pani od jednego zeszyciku) może pozwalać sobie na podobne stwierdzenia. Zastanawiam się jaki ma w tym interes. Czy jest to może tylko zła wola sfrustrowanego człowieka, kompleksy, niewiedza i ograniczenie rodem z zaścianka?

A co rzeczywiście dzieje się w tych niepublicznych przedszkolach? Mogę oprzeć się na przykładzie swojego przedszkola. Coś przecież o tym wiem – od paru ładnych lat prowadzę przedszkole i patrzę na nie okiem prawnika a od niedawna pedagoga i nauczyciela wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.
I kadra którą zatrudniam także jest z wysokiej półki. Kto dzisiaj w przedszkolu potrafi grać na przynajmniej jednym instrumencie? Nie pomylę się  dużo jeśli powiem, że gro tych ludzi to nauczyciele przedszkoli niepublicznych. Zarządzanie w takiej placówce oparte jest na systemie zarządzania jakością – bo inaczej normalnie się nie da. Jasno określone zasady, komfort w pracy oraz poczucie stabilności to bardzo ważna rzecz która ma wpływ na atmosferę w przedszkolu. Bo chodzi o to żeby Pani Gosia z uśmiechem przywitała rano dziecko i jego rodziców. Bo ma to wpływ na cały dzień małego człowieka. Tak małego człowieka! – bo u nas, to rzadko są dzieci – to są mali ludzie. Mają coś do powiedzenia, ich się słucha. To oni – ci mali ludzie w poniedziałkowy poranek robią burzę mózgów i tworzą schemat całego tygodnia. To oni bawią się zgodnie bez przemocy i nienawiści. Ta sfrustrowana Pani powie pewnie, że to nie jest możliwe, bo lata utartych schematów w których żyje nie pozwalają jej myśleć inaczej i w głowie się jej się nie mieści że zgodna zabawa dzieci jest możliwa. Bo jeśli jest gdzieś możliwa to właśnie w niepublicznym przedszkolu.  Każdy przedszkolny wrzesień zaczyna się od ustalenia Kodeksu przedszkolaka – ale nie takiego tylko na papierze, to są rozmowy, inscenizacje, dyskusje i przykłady. Bo tutaj nauczyciel przychodzi przygotowany do zajęć, otwarty i spontaniczny, pełen empatii i życzliwości, troskliwy i gotowy pomóc dziecku, pochylić się nad nim a w rozmowie słuchać wytrwale. Bo ciągłe doskonalenie warsztatu pracy to podstawa pracy pedagoga. Kursy i szkolenia to weekendowa rzeczywistość nauczyciela wychowania przedszkolnego. I proszę Pani powiem więcej – nie tylko się u nas  dzieje – u nas się wyrabia! I to takie rzeczy o których państwowym przedszkolom się nawet nie śniło. Nowoczesne metody wspomagania rozwoju dziecka łączymy z dobrymi, starymi standardami w trosce o dobro i uśmiech na twarzy małych jeżozwierzy. To u nas piecze się chleb i z pajdą chleba z robionym masłem i twarogiem biega  w letni poranek po podwórku. To u nas przedszkole zamienia się dżunglę, zamek, kosmos i straszny dwór a wesołe rysunki i poważne prace konstrukcyjne wykonane przez same dzieci zadziwiają zadowolonych Rodziców. Bo czasem warto posłuchać co mówią w mieście. A o naszym przedszkolu mówią dobrze i piszą w równie dobrym tonie. Wystarczy spojrzeć na naszą galerię nagród i dyplomów… no i jeszcze ta biblioteka za drzwiami!

pozdrawiam mgr Agnieszka Trzęsicka

Share Social

Domek Jeżozwierza
About the Author: Domek Jeżozwierza